Prečo ma pri behu bolí koleno, členok či kríže? (2. časť)
Bez rozcvičky žiadne vtáča ďalej nedoskáče
Toto je pokračovanie článku o príčinách bolestí behu.
Častou chybou bežcov v dnešnej „sedavej dobe“ je to, že majú pocit, že z kancelárskej stoličky môžu rovno „vhupsnúť“ do bežeckých tenisiek. Odbehnúť bez prípravy a rozcvičenia 10/15/20 km. Jasné, že to odbehnete. Nastavíte hlavu, kusnete sa…ale čo tá bolesť potom? Drepovať so 150kg činkou na chrbte by ste si tiež trúfli bez rozcvičky a prípravy tela na záťaž? Možno niektorí áno, jednorázovo. Pravidelne asi nie. Tak prečo pri behu áno? Je to rovnako náročná záťaž vyžadujúca si telo adekvátne pripravené.
Samozrejme, neznamená to, že keď som silný, viem automaticky aj behať. Ale som na to určite lepšie pripravený. Osvojenie si techniky behu si vyžaduje taktiež cielený pravidelný tréning, a samozrejme niekoho, kto vás to naučí. Nie je to najjednodušší proces, môže trvať mesiace až roky, ale zo zdravotného hľadiska, je to dobrá investícia, pokiaľ si telo nechcete zničiť.
Samotnú techniku behu vo veľkej miere ovplyvňuje okrem koordinácie aj rozsah pohybu v jednotlivých kĺboch. Ak nemáte ideálny rozsah pohybu potrebný napríklad pre dlhší krok, správny nášľap či odraz, vaše telo každým krokom zaťažujete inak ako by bolo optimálne. To sa najčastejšie prejaví práve bolesťou. Napríklad častým problémom u bežcov s malým rozsahom pohybu v bedrových kĺboch je bolesť či akési „tuhnutie“ krížov. Súvisí to s aktivitou svalových skupín, ktoré sú zodpovedné za pritiahnutie nohy v bedrovom kĺbe a vykročenie dopredu. Samozrejme, diagnostika určitého problému je oveľa zložitejšia a správne ju dokáže zhodnotiť iba odborník (najčastejšie fyzioterapeut, prípadne tréner). Bolesť kolena pri behu úzko súvisí s oporou na jednej nohe (správne rozloženie ťažiska) a svalovou aktivitou napríklad aj v oblasti bedrového kĺbu (kde sa nachádzajú svaly zodpovedné aj za pozíciu kolena). Môže ísť o svalovú nerovnováhu či zlú prácu s ťažiskom. Opäť však zhodnotenie treba nechať na odborníkov.
Naše telo je komplexne fungujúci organizmus, ktorý je medzi jednotlivými jeho časťami poprepájaný. Ak sa nám telo ozve bolesťou v konkrétnom mieste, nemusí to automaticky znamenať, že práve tam je problém. Taktiež je dobré bolesť pochopiť ako signál nášho tela, ktorým nám chce naznačiť, že niečo nefunguje úplne ideálne. Konzultovať bolesť pri pohybe s odborníkmi v tejto oblasti je správnym riešením. Nie vždy to musí byť problém určený do rúk lekárom, no práve fyzioterapeut či tréner je tým človekom, ktorý vám môže pomôcť. Zistí kde je problém, naučí vás vaše telo používať správne a zvýši fyzickú kondíciu tak aby ste telo dokázali bezbolestne zaťažovať. Silné telo, kĺby pripravené na pravidelnú záťaž a zdravie je predsa to, čo chceš!
Zdroje/Credits:
- Photo by Maarten van den Heuvel from Pexels
- Photo by Derick Santos from Pexels
- People photo created by kjpargeter – www.freepik.com
- Sage Journals
- School of Physics
Katka Gerhátová
Moji rodičia na naučili láske k pohybu a športu, za čo im veľmi ďakujem. Inak by moja záľuba v jedle robila neplechu. Cez športovú gymnastiku a tanec v mladosti som sa prešportovala až k basketbalu. Skoro dekáda s touto krásnou hrou mi priniesla množstvo kamarátov, životné lekcie a bohužial aj potrhané väzy. To ma donútilo ísť študovať Fyzioterapiu na VŠ. Teším sa na vás vo FitNation.