Čo je to fascia?

V poslednej dobe sa v trénerskej oblasti akoby roztrhlo vrece so skloňovaním slova fascia či myofasciálne uvoľňovanie. Čo to ale vlastne tá fascia je?

Fascia je tvorená bunkami spojivového tkaniva a má význam akejsi opory pre svalový, nervový, cievny a lymfatický systém. Spojivové tkanivo má schopnosť vylučovať rôznorodé látky do medzibunkového priestoru a práve z nich následne v tele vznikajú kosti, chrupavky, väzivá či šľachy a taktiež fascia. Dá sa povedať, že práve vďaka bunkám spojivového tkaniva vlastne držíme pokope ako celok, a taktiež naše telo dokáže komunikovať medzi jeho jednotlivými časťami od hlavy až po päty. Fasciu si môžeme predstaviť ako také klasické silónky, ktoré nielen obaľujú, ale aj pretkávajú jednotlivé svaly či orgány. Taká hustá sieťka malinkých vláken. Ak ste niekedy v kuchyni pracovali s mäsom, tak tie malé vlákna, ktoré držia mäso pokope, sú práve fascia.

svalové vlákna sval fascia cvičenie

Časť prirodzenej funkcie fascií spočíva v zhromažďovaní a preposielaní informácií po celom tele. Reagujú na ťah a tlakjednotlivých fasciálnych vláken, čím vytvárajú určitý bioelektrický signál, na ktorý reagujú časti v bezprostrednom okolí vláken, ale taktiež aj vzdialenejšie časti v tele. To, že reagujú na ťah a tlak znamená, že pre svoju optimálnu funkciu potrebujú zdravý pohyb, ktorý zabezpečí pohyblivosť vláken v rámci celého nášho organizmu. Fascia nemá rada stagnáciu, takže by ste si ju nemali obľúbiť ani vy.

Fasciálne vlákna sú na rozdiel od silóniek spomínaných vyššie poukladané v tzv. ground substance. To je akýsi vodnatý gél s obsahom napr. kyseliny hyalurónovej. Okrem nej je tam mnoho iných látok, ktoré sú schopné viazať vodu na to, aby po tele bez problémov putovali rozličné, pre správnu funkciu nášho organizmu dôležité, metabolity. Zároveň sú súčasťou imunitnej bariéry nášho tela, ktorá je v prípade správnej hydratácie veľmi odolná voči šíreniu baktérií. V aktívnych (rozumej správne rozpohybovaných) oblastiach nášho tela sa ground substance neustále prispôsobuje aktuálnym podmienkam, zatiaľ čo v zastagnovaných (nepohyblivých) oblastiach má tendenciu k vysúšaniu a strate hydratácie. To vedie k premene pôvodného vodnatého gélu na konzistenciu podobnú medu – jednoducho hustne. Tým pádom, namiesto odolávania sa stáva skôr miestom uskladňovania metabolitov a toxínov.

Správna starostlivosť o fasciu znamená zabránenie stagnácií – ak už k nej došlo, je potrebné ju „rozbiť“ napr. návštevou u fyzioterapeuta, ktorý vie manuálne s fasciou pracovať. Doma si viete pomôcť rollermi či guľočkami a naučiť sa techniku myofasciálneho uvoľňovania. V jednoduchosti to znamená, nájsť na svale tuhé miesto a na ňom loptičkou či rollerom zotrvať, až kým nepocítite fenomén uvoľnenia – že bolesť trošku ustúpi. Takáto jednoduchá starostlivosť (samozrejme v spolupráci s pohybom) dáva predpoklad správnemu fungovaniu fascií, svalov či látkovej výmene v organizme.

cvičenie tréner tréning fitnation kouč expander roller
Dzeri

Katka Gerhátová

Moji rodičia na naučili láske k pohybu a športu, za čo im veľmi ďakujem. Inak by moja záľuba v jedle robila neplechu. Cez športovú gymnastiku a tanec v mladosti som sa prešportovala až k basketbalu. Skoro dekáda s touto krásnou hrou mi priniesla množstvo kamarátov, životné lekcie a bohužial aj potrhané väzy. To ma donútilo ísť študovať Fyzioterapiu na VŠ. Teším sa na vás vo FitNation.