Makroživiny pod lupou: Tuky

strava jedlo makroživiny sacharidy bielkoviny tuky

Tuky, cukry, bielkoviny – svätá trojica makroživín, ktorým by každý, čo sa rozhodol kráčať fit cestou mal porozumieť. Spoločne si preberieme základy týchto makroživín, ich rozdelenie a význam. V tomto článku si posvietime na, často podceňované, tuky.

Tuky sú pre ľudské telo najbohatší zdroj energie a zabezpečujú pocit sýtosti na dlhú dobu. Sú zodpovedné za absorpciu vitamínov A, D, E, K, B-karotén, ktoré sa v tukoch tiež rozpúšťajú. Sú zdrojom lipofilných vitamínov, provitamínov a sterolov. Tuky sú pre nás nevyhnutné a podobne ako pri bielkovinách, aj pri tukoch je istá skupina tukov (esenciálne mastné kyseliny), ktoré si nevieme v tele vytvoriť a musíme ich prijímať zo stravy – najlepšie denne. V poslednej dobe sa dlho démonizovali aj nasýtené tuky, čo je obrovským omylom – pre správne fungovanie nášho organizmu ich nevyhnutne potrebujeme. Jediné tuky, ktoré treba brať ako hrozbu, sú transmastné kyseliny.

Rozdelenie tukov

Podľa výskytu v potravinách vieme tuky rozdeliť na zjavné (napr.olej, masť) alebo skryté (obsiahnuté v mäse, vajciach, mlieku). Podľa pôvodu poznáme živočíšne tuky a rastlinné. Ale ktoré tuky sú tie dobré a ktoré zlé?

Nasýtené tuky: Do skupiny nasýtených tukov patria tuky ako napríklad maslo, ghee, masť, kokosový olej.

Nenasýtené tuky: Stabilné tuky, ktoré sú vhodné na tepelnú úpravu potravín, tvoriť by mali cca 25 % prijatých tukov. Delíme ich na polynenasýtené (omega 3 mastné kyseliny a omega 6 mastné kyseliny) a mononenasýtené (kyselina olejová).

Polynenasýtené tuky

strava jedlo makroživiny sacharidy bielkoviny tuky

Omega 3 – najdôležitejšie mastné kyseliny s najvýznamnejším účinkom na náš organizmus. Ideálne je prijímať ich aspoň 1 gram (1000 mg denne). Majú dve formy. Rastlinná forma omega 3 (ALA), ktorá sa nachádza napríklad v ľanovom oleji (je však málo využiteľná naším telom) a živočíšna forma, ktorá sa nachádza najmä v rybách (EPA a DHA), ktorá je oveľa účinnejšia ako rastlinná. Nakoľko sa omega 3 mastné kyseliny ľahko ničia teplom, odporúčame užívať rybí olej ako najlepší zdroj omega 3 mastných kyselín (dajú sa kúpiť aj bez rybej pachute). Omega 3 mastné kyseliny sú silno protizápalové, pomáhajú pri chudnutí, pri naberaní svalov, chránia naše srdce, znižujú „zlý“ cholesterol, zlepšujú náladu (bojujú proti depresii).

strava jedlo makroživiny sacharidy bielkoviny tuky

Omega 6 mastné kyseliny (slnečnicový olej, kukuričný olej, sójový olej, olej z hroznových jadierok, sezamový olej…) sú presný opak omega 3 mastných kyselín. Snažíme sa ich prijímať čo najmenej, nakoľko sú silno zápalové a nachádzajú sa takmer všade. Ich nadmerný príjem vedie napríklad k srdcovocievnym ochoreniam či rakovine.

Kľúčový pomer medzi omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami je 4:1. Avšak bežne v našej populácii je pomer niekde na úrovni 16-20:1. A to je práve ten problém, prečo sa prejavujú efekty len omega 6 mastných kyselín.

Mononenasýtené tuky

Veľmi prospešné mastné kyseliny nachádzajúce sa najmä v olivovom oleji, avokáde a mandliach. Majú protizápalové vlastnosti a posilňujú imunitný systém. Týchto by sme mali prijímať cca 50 % z denného príjmu tukov.

Ako prijímať tieto tuky v praxi? Približne 50 % denného príjmu tukov by mali tvoriť mononenasýtené mastné kyseliny a teda napríklad olivový olej a avokádo. Približne 25 % by mali tvoriť tuhé tuky: maslo a kokosový olej. A približne 25 % by mali tvoriť polynenasýtené mastné kyseliny, kedy sa snažíme jesť čo najviac omega 3 (ryby, rybí olej, ľanový olej, vlašské orechy, ľanové semienka) a menej omega 6 (slnečnicový olej, olej z hroznových jadierok, sezamový olej).

Ktoré oleje sú vhodné na tepelnú úpravu? Vhodnejšie sú nasýtené tuky a to napríklad masť alebo kokosový olej či ghee. Absolútne nevhodný je slnečnicový olej a olivový olej je vhodný len na veľmi krátku tepelnú úpravu.

Transmastné kyseliny – tuky, ktorým je potrebné sa vyhnúť

Transmastné kyseliny sú tuky, ktoré nášmu telu prinášajú iba negatívne účinky. V malej miere sa vyskytujú prirodzene napríklad v mäse či mlieku (tieto však nie sú veľkým problémom), avšak najväčšia časť sa nachádza v margarínoch – umelo stužených tukoch. Preto je vhodné sa vyhýbať potravinám, ktoré majú v zložení slovo: margaríny, stužené tuky, čiastočne stužené tuky, hydrogenované oleje. Takéto tuky zvyšujú riziko srdcovocievnych ochorení, zvyšujú zápal – najmä u ľudí s nadváhou, zvyšujú riziko vzniku cukrovky.

strava jedlo makroživiny sacharidy bielkoviny tuky

Tuky ako také sú nespravodlivo považované za strašiakov zdravého životného štýlu. Ale každý, kto sa aspoň trochu venuje zásadám zdravého stravovania a pravidelného cvičenia a vyzná sa v základoch správneho fungovania ľudského tela, vie, že „dobré“ tuky sú pre nás nesmierne dôležité – správny typ v správnom množstve nám pomôže dosiahnuť naše fit ciele.

Chudnutie, formovanie či získavanie kondície je veda, no porozumením základných procesov a zoznámením sa s funkciou najdôležitejších makroživín ste o krôčik bližšie k pochopenie, ako to vlastne s vaším telom je. Ako tuky zaradiť do svojho individuálneho jedálnička a ako ich použiť ako nástroj k dosiahnutiu vášho fit cieľa, vám poradia naši nutriční špecialisti, ktorých nájdete pod strechou FitNation.

Peta-Kopecka

Peťa Kopecká

Peťka je naša externá výživová poradkyňa. Klientom FitNation pomáha v hlavne v komplikovaných a náročných prípadoch. Zaroveň aj vyrába chutné raw proteínové tyčinky Rysky, ktoré si u nás viete zakúpiť.