Metóda Functional Patterns
Metodológia Functional Pattern: na Slovensku zatiaľ nie veľmi známa novinka, no v zahraničí stále viac a viac populárnejšia. V tomto článku vám ju predstavíme. Na popularite získava najmä vďaka svojim posturálnym a pohybovým výsledkom.
Metódu Functional Patterns založil Naudi Aguilar pred pár rokmi ako prienik medzi funkčným tréningom a fyzioterapiou. Taktiež začínal ako väčšina trénerov klasickým „funkčným tréningom“. Pod tým si môžeme predstaviť cvičenia ťahov a tlakov v horizontálnej a vertikálnej polohe alebo cvičenia na spodnú časť tela, zamerané na svaly v okolí kolena, alebo bedra. Napriek striktnému dodržiavaniu techniky, stále nebol spokojný s tým, čo mu klasický funkčný tréning dával, a to najmä bolesti rôznych partií. V mojom trénerskom živote som mal rovnaký dôvod, prečo som sa začal zaujímať o Functional Patterns. Metodológia sa opiera najmä o myofasciálne dráhy, ktoré ako prvý opísal Tom Myers vo svojej knihe Anatomy Trains.
Bolo to najmä pre vnímanie ľudského tela ako dokonalého komplexu, v ktorom spolupracujú všetky svaly od hlavy až po prsty na nohách počas akéhokoľvek pohybu. Pracujú s veľkým množstvom detailov, ktoré do seba logicky zapadajú, hlavne, ak si pozrieme telo v pohybe pomocou biomechanickej analýzy.
Cvičenie v pohybe
Princípom cvičení je najmä voľnosť jednotlivých štruktúr v pohybe, vďaka čomu je pohyb oveľa ekonomickejší – nepracuje priamo len so svalovou silou pomocou svalového sťahovania. Functional Patterns sa snažia telo naučiť najmä premieňať potenciálnu energiu na kinetickú, a to vďaka elasticite našich vnútorných štruktúr. Tie sú stvorené tak, že ak sa určitý svalovofasciálny reťazec natiahne, tak v spätnom ráze nám elastické štruktúry vynaloženú energiu vrátia. Preto nemáme problém po rovine prejsť i niekoľko kilometrov pri ideálnej technike chôdze. Z evolúcie je naše telo na to prispôsobené, z vývinového hľadiska sme boli dlhé stáročia lovci a zberači, ktorí denne prešli niekoľko až desiatok kilometrov.
Väčšina Functional Patterns cvičení sa vykonáva v pohybe. Tým sa snažíme pôsobiť na naše pohybové vzorce, ktoré vonkajšími odpormi neustále posilňujeme. Snažíme sa o čo najideálnejšiu techniku vykonania s následným okamžitým transferom do bežného života. Netreba zabúdať, že život nie je len o prekonávaní vertikálnych síl (gravitácie), ktorú prekonávame v bežnom funkčnom tréningu, no najmä o vykonávaní 3D pohybu v časopriestore.
Metóda Functional Patterns je podľa môjho názoru to najlepšie, čo sa mohlo objaviť vo fitness priemysle s obrovskou variabilitou pohybových vzorov, no najmä s okamžitými výsledkami. Síce je mladá a nepreskúmaná, no všetko nasvedčuje tomu, že trénerská cesta s Functional Patterns, ktorou som sa vydal, ide veľmi dobrým smerom.
Denis Pekarovič
Som absolventom FTVŠ v Bratislave v odbore Učiteľstvo telesnej výchovy a trénerstvo futbalu. Okrem osobného tréningu sa zároveň aktívne venujem futbalu od mojich 6 rokov. To, čo ma nenaučili v škole, poctivo doháňam individuálnym štúdiom. Absolvoval som hneď niekoľko školení a kurzov od EXOSU, Zdravo a fit, DNS, no momentálne sa snažím venovať iba cvičeniu podľa metodiky Functional Patterns.