Prečo ma pri behu bolí koleno, členok či kríže? (1. časť)

Beh a bolesť

FitNation osobní tréneri žijú vašimi cieľmi. Preberajú ich za svoje. Vieme, že to je nie je jednoduché, či už ide o vyformovanie postavy do plaviek, odstránenie bolestí chrbta, alebo o dostanie sa do kondície. Vidíme, ako bojujete, keď ste u nás vo fitness centre. Dávate do toho energiu, čas a silu. Častokrát by sme ten posledný drep urobili za vás.

Našťastie, naše skúsenosti a vzdelanie nám dávajú možnosť vidieť okrem vašej osobnosti, aj vaše fyziologické funkcie. Tie musia spolu ladiť. Inými slovami – snažíme sa na vás pozerať komplexne, celostne. Preto súčaťou našej starostlivosti medzi mnohými inými, je aj jedálniček.

Šport behanie fitness pohyb beh aktívny životný štýl

Beh je jedným z najprirodzenejších pohybov pre ľudský organizmus a má na naše telo viacero pozitívnych účinkov. Okrem výkonových aspektov (a tréningu vytrvalostných či rýchlostných schopností) priaznivo pôsobí na obehový systém, funkciu mozgu a psychiku. Preto beh toľko ľudí miluje. Čo ale ak sa obľúbená aktivita stane tým, čo nám spôsobuje bolesť?

V praxi sa najčastejšie u bežcov stretávame s bolesťou kolena. Zrýchleným uvažovaním by sa dalo odvodiť, že beh práve nie je najšťastnejšou aktivitou pre tento kĺb. Neunáhlimee sa, viaceré štúdie tento názor vyvracajú. Naše kolená sa primeranej záťaži vedia krásne prispôsobiť, a teda musíme hľadať príčinu na inom mieste ako v „zlej aktivite“.

Technika, technika, technika…

Tak ako pre profesionálneho športovca aj pre rekreačného bežca je dôležitá správna technika behu a ideálna svalová aktivita. Tá zabezpečí, že telo pri behu funguje ako má a nedochádza k preťažovaniu v oblasti kolien, bedrových kĺbov či chrbtice. Pokiaľ ste neutrpeli priamo pri behu úraz alebo nemáte už existujúce štrukturálne poškodenie niektorých kĺbov, je veľmi pravdepodobné že za vašou bolesťou je práve menej vhodná technika behu.

Na to, aby ste behali správne potrebuje vaše telo dostatočnú silu jednotlivých svalových skupín zapojených do pohybu. Uvedomte si, že počas behu je telo vlastne stále nesené iba na jednej nohe. Na opornú končatinu pôsobia niekoľko násobne vyššie sily ako v opore na jednej nohe v obyčajnom stoji. Pri chôdzi predstavuje záťaž na jednu nohu zhruba 1,5-násobok vašej telesnej hmotnosti, pri behu sa záťaž posúva na 2 až 2,9-násobok!. Koľko z vás vie s určitosťou povedať, že na jednej nohe udrží dvojnásobok vlastnej hmotnosti? A koľkí z vás bežcov to cielene trénujú a pripravujú telo na túto záťaž?

Šport behanie fitness pohyb beh aktívny životný štýl športové zranenie

Viac si povieme budúci týždeň v pokračovaní článku. Prezradíme vám, že sa budeme venovať detailnejšie najčastejším príčinám bolestí kolena.

Dzeri

Katka Gerhátová

Moji rodičia na naučili láske k pohybu a športu, za čo im veľmi ďakujem. Inak by moja záľuba v jedle robila neplechu. Cez športovú gymnastiku a tanec v mladosti som sa prešportovala až k basketbalu. Skoro dekáda s touto krásnou hrou mi priniesla množstvo kamarátov, životné lekcie a bohužial aj potrhané väzy. To ma donútilo ísť študovať Fyzioterapiu na VŠ. Teším sa na vás vo FitNation.