Chôdza
Váš štart k aktívnemu životu
Kedysi, veľmi veľmi dávno, výborná fyzická kondícia znamenala lístok pre život. Vlastnými rukami sme si zaobstarávali základné životné potreby. Evolúciou sme prešli od zberačov, lovcov, farmárov až sme sa dostali do dnešnej podoby tvora kancelárskeho. Človek, ako taký, bol odjakživa v pohybe a neaktivita sa rovnala zániku. Cvičenie sa neodlišovalo od každodenných aktivít, jednoducho bolo súčasťou každej činnosti.
No fyzická kondícia a telesná forma znamená lístok pre život aj dnes, len v trochu inom ponímaní. Ak sme leniví, nezožerie nás šabľozubý tiger a ani neumrieme od hladu, lebo sme si nenazbierali čučoriedky. V pohodlí domova, za počítačom či mobilom, si objednáme donášku a na divoké zvery sa pozrieme vo virtuálnej ZOO. Čo nás ale na tom pohodlnom gauči určite dostihne, sú zdravotné problémy. Obezita, cukrovka, vysoký tlak, problémy so srdcom, depresia… za pohodlie modernej doby platíme vlastným zdravím. A to iba preto, lebo nerobíme to, čo je pre nás od počiatku vekov prirodzené. Nehýbeme sa.
(Ne)produktivita
Mnoho ľudí v dnešnej dobe trpí často neopodstatnenou únavou alebo vyčerpaním. Prečo? Lebo nenaháňame mamuty a neobrábame polia? Skúsme si to pretlmočiť do reči moderného človeka: môže za to zlá výživa, nedostatok aktívneho pohybu alebo jeho úplná absencia, psychická nepohoda. V náš bežný deň sme pripútaní k elektronickým pracovným prostriedkom a náš pohybový aparát je v nečinnosti.
Neproduktivitou naše zdravie chradne. Ak nám však niekto povie: „mal by si sa lepšie stravovať“ alebo „mala by si začať cvičiť“, tak si drvivá väčšina z nás predstaví neúprosne kruté a drahé diéty alebo krvopotné cvičenie v posilňovni. Ale existuje aj jednoduchšia cesta. K tomu, aby sa cítili fyzicky i psychicky lepšie, stačí aj malá zmena v našej každodennej rutine.
Malé zmeny = veľké úspechy
Metaforicky, nesnažte sa hneď o maratón či hladovku, ale začnite zľahka. Prvé musí prísť rozhodnutie a potom nasleduje malé krôčiky, malé zmeny, ktoré vedú k úžasnému výsledku. Namiesto megaprísnej bezsacharidovej diéty vymeňte snickersku za nakrájanú krabičku čerstvého ovocia alebo zeleniny, namiesto pekelného tréningu 8x do týždňa po vzore profesionálnych športovcov, sa prejdite do práce, vystúpte o zastávku skôr, zaparkujte na vzdialenejšom parkovisku alebo štyri kolesá vymeňte za bicykel.
Dánska štúdia z roku 2016 uverejnená v Journal of Sport and Health Science Sciencedirect.com, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 3500 respondentov zamestnaných ako zubári, úradníci, stavbári, hovorí o tom, že už aj jedna hodina týždenne fyzickej aktivity počas pracovného času pozitívne ovplyvňuje produktivitu a pocit šťastia na pracovisku.
Variantov a príkladov týchto malých zmien existuje obrovské množstvo a je iba na vás, čo zmeníte alebo vyhodíte zo svojej rutiny, aby sa z vás stal produktívnejší a šťastnejší človek. Ako hovorí dekan FTVŠ UK, profesor Vanderka: „K jednému cieľu vedie viacero ciest.“
Ako sa cítiť a vyzerať lepšie? Chôdza.
Chôdza je pre človeka jednou z najzákladnejších pohybových aktivít a jeden zo spôsobov, ako sa stať vitálnejším a zdravším. Pre človeka nie je prirodzené sedieť, prirodzený je pohyb a to v akejkoľvek forme. Existuje mnoho odborných a vedeckých štúdií, ktoré hovoria o tom, že chôdza je výborná prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam a dokonca podporuje aj dlhovekosť.
A koľko je potrebné „nachodiť“, aby ste videli zmenu? 5000 krokov alebo 20000 krokov? To zatiaľ riešiť nemusíte, zo začiatku je potrebné si vytvoriť návyk a vnímať chôdzu ako niečo prirodzené. Výsledky sa čoskoro dostavia. Už 2 hodiny chôdze za týždeň dokáže znížiť riziko kardiovaskulárneho ochorenia približne o 50 %. Neskôr môžete svoje kroky strážiť fitness aplikáciou, smart hodinkami alebo si plán chôdze prejsť s trénermi FitNation, ktorí vám pomôžu vytvoriť efektívny plán.
Drvivá väčšina klientov FitNation na naše odporúčanie začalo viac kráčať a na vlastné oči sme mali možnosť vidieť pokroky v ich ceste za daným cieľom i zlepšenie na samotných tréningoch. Boli to malé zmeny v psychickom nastavení a v sústredení, ktoré sú vo fitness ceste kľúčové.
Ak sa rozhodnete zmeniť svoj životný štýl, nezačínajte radikálne. Nedupnite na plyn a nechoďte do červených otáčok. Efektívnejšie a z dlhodobého hľadiska udržateľnejšie sú malé a poctivé zmeny, ktoré však môžu priniesť veľké úspechy. A v tom prípade doslova platí: „stačí vykročiť.“
Valentín Ziman
Športu sa venujem od malička. Začal som pri karate a skončil som pri hádzanej ktorú už 12 rokov aktívne hrám. S trénovaním som začal v 17 rokoch (tréner plávania deti aj dospelých pretože pochádzam z plaveckej rodiny a vždy ma plávanie bavilo). Funkčnému tréningu sa venujem od svojich 19 rokov. Za tú dobu som si prešiel niekoľkými školeniami ako napríklad masérsky kurz, Gua-sha, kurz DNS1, EXOS strenght and power, (záchranarsky kurz), a nemožem opomenúť kopec interných školení v našom super fitku. Teším sa na našu spoluprácu!