Peťo „Expl0“ vo FitNation cvičí už viac ako 2 roky!

Instagram
YouTube

Štart: 21.4.2021

Program: indivuduálne trénovanie

explo exploited fitnation kouč tréning tréner

Peťo @ExplOited

posledneuvo

Som nadšený športovec a atlét a nedokážem si už predstaviť nudné cvičenie vo fitku, kde so mnou nestojí vždy dobre naladený Roman, kde ma po tréningu nečaká našlahaný proteín od recepčnej a kde nie je taká príjemná atmosféra. Fitnation som si vybral kvôli profesionalite a prístupu a zamiloval kvôli ľuďom, pretože každý tréning je nielen drina, ale aj zábava a to je kombinácia, ktorú by závidel nejeden športovec.

posledneuvo

Peťo @ExplOited

explo exploited fitnation kouč tréning tréner

Som nadšený športovec a atlét a nedokážem si už predstaviť nudné cvičenie vo fitku, kde so mnou nestojí vždy dobre naladený Roman, kde ma po tréningu nečaká našlahaný proteín od recepčnej a kde nie je taká príjemná atmosféra. Fitnation som si vybral kvôli profesionalite a prístupu a zamiloval kvôli ľuďom, pretože každý tréning je nielen drina, ale aj zábava a to je kombinácia, ktorú by závidel nejeden športovec.

Cieľ

 • Peťove prvotné ciele sme nastavili podľa jeho vlastného výroku (ktorý nás nielenže pobavil, ale nám dal aj predstavu o tom, čo Peter naozaj chce – a my vo FitNation vieme túto predstavu premeniť na reálny tréningový proces).Peter: “ Chcel by som sa cítiť tak dobre fyzicky, ako sa cítim vizuálne. Chcem mať silu poraziť v súboji 1v1 menšiu mačkovitú šelmu… prípadne väčšiu psovitú ???? ”
  • Nabrať na svaloch
  • Naučiť sa, ako samostatne “muscle up”

  Po troch mesiacoch sme Peťovi jeho nastavenie tréningu upravili – dôvodom bola zmena jeho priorít:

  • Silová príprava a kompenzácia k bojovým športom
  • Navýšenie podielu svalovej hmoty

Úvodný
stav

Peťova prvá diagnostika je z januára 2020. Nový rok, nové predsavzatia a nové rozhodnutia zmeniť seba. Peťo sa viac ako 10 rokov venuoval futbalu a sporadicky aj posilňovni a žil veľmi aktívnym životom. Peťo mal to šťastie, že všetky jeho aktivity sa obišli bez vážnejších zranení. Na prvej hodine sme zhodnotili aj Petrove fyzické predispozície a držanie tela.

 

Aké je Peťove držanie tela?

 • ramená v protrakcii – (predsunuté)
 • hlava v predsune rovnako
 • dysbalancie medzi pravou a ľavou polovicou tela
 • zošikmený sklon panvy a hrudníka

Individualizácia
tréningového
procesu

Peťovi sme nastavili pravidelné silové tréningy, ktoré boli zahŕňali myofascialné uvoľnenia zatuhnutých miest. Pridali sme aj sériu mobilizačných cvičení zameraných na zvýšenie rozsahu zatuhnutých partií. Uvoľnenie dosiahneme pomocou obyčajného penového rolleru a loptičky, ktoré sú základnou súčasťou našej tréningovej výbavy.

V trénerskej praxi máme jednu odstrašivo odbornú formulu: „Periférnu mobilitu stuhnutých častí ovplyvňujeme prostredníctvom centrálnej stability“ – pre účely uvoľnenia zatuhnutých čatí tela, sme do tréningu zaradili dychové cvičenia a aktiváciu hlbokého stabilizačného systému. Neskôr sme pridali cvičenia na aktiváciu svalov, ktoré pôsobia v opačnom smere, ako je smer zatuhnutých/skrátených svalov.

Z dôvodu disbalancií medzi pravou a ľavou polovicou tela, sme pridali aj unilaterálne (jednostranné) varianty cvičení. Zvolili sme hypertrofický typ programu, k čomu boli aj prispôsobené počty opakovaní, sérií, intenzita aj tempo cvičenia.

explo exploited fitnation kouč tréning tréner drep

Úprava tréningového procesu

Po zmene cieľov sme prispôsobili aj cvičiaci proces. Peťov silový tréning prešiel z fázy svalovej topografie, cez hypertorfický program, do režimu maximálnej sily. Tréning maximálnej sily sme zaradili ako predpoklad pre vyššiu produkciu výbušnej sily. Na prechod do výbušnej sily sme najčastejšie využívali kontrastnú metódu (striedanie ťažkých a ľahkých hmotností). Výber cvičení sa stále viac a viac približoval svojou priestorovou a časovou štruktúrou zápasovým podmienkam (kompenzácia k bojovým športom).

V závere Peťovej prípravy sme aplikovali tréning špecifickej sily, kde sa nielen výber cvičení, ale aj parametre ako objem, intenzita, tempo, interval oddychu, úplne prispôsobovali zápasovým podmienkam (3 x 3 min, interval oddychu: 1 min). Silový tréning bol vedený ako kompenzácia k vysokému množstvu cvičenia zameraného na techniku bojových športov (prevencia a riešenie zranení).

explo exploited fitnation kouč tréning svaly

Peťovi sa darí naberať svalovú hmotu a zrýchľovať bazálny metabolizmus. Počas tréningového procesu sa Peťovi podarilo nabrať a udržať niekoľko kíl svalovej hmoty a tiež znížiť percentá tuku. Peter sa stále poctivo snaží dodržiavať tréningový proces a sústrediť sa na svoje ciele. Proces je mierne spomalený jeho party životným štýlom a kolísavou disciplínou.

Aké je tvoje

obľúbené jedlo

Krupicová kaša. Taká, čo ťa čaká na stole v sobotu ráno u rodičov, keď sa zobudíš tesne pred obedom. Posypaná s grankom, ešte horúca. Bože mňam.

Aká je tvoja

obľúbené forma oddychu?

Ja neoddychujem.

Aká je tvoja

obľúbená kniha?

Hocičo o upíroch. Som fanúšik a myslím, že nie je vôbec nemysliteľné, že by tu medzi nami nejaký mohli žiť. Pohybujú sa v tieňoch a sú takmer nesmrteľní a tak celé stáročia stoja za všetkými svetskými rozhodnutiami a v pozadí ťahajú za nitky. ????