Aký účinok na vašu produktivitu má cvičenie?

V článku o chôdzi sme písali o tom, aké je dôležité rozhýbať svoje telo/organizmus, a to po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Teraz si spoločne vysvetlíme viaceré varianty ako na to.

Ako začať so športom?

Tréning FitNation zdravý životný štýl

Ako sa rozhýbať – mnohí z nás siahnu po najjednoduchšej možnosti, a to beh. Začať práve s behom, to je rada, ktorú by som určite nedal niekomu, o kom neviem, že je jeho pohybový aparát na tento typ športu a záťaž pripravený. Beh je výborný spôsob, ako si psychicky oddýchnuť a spáliť pár kalórií navyše, o tom niet pochýb, ale ak sa niekto doteraz vôbec nehýbal a problém mu robila obyčajná svižnejšia prechádzka, začínať s behom bez predchádzajúceho tréningu nie je veľmi rozumné.

Na šport sa pripravte tréningom

Nepripravenému telu môže beh zo začiatku vyhovovať, no časom sa s veľkou pravdepodobnosťou vyskytnú prvé boľavé miesta ako členky, kolená alebo chrbát. Tieto problémy vás od ďalšej športovej aktivity odradia a vrátite sa tam, kde ste boli predtým.

Na to, aby sme pripravili naše telo na beh je vynikajúca silová príprava primeraného druhu a odstránenie rôznych dysbalancií a zlých pohybových návykov. Jednoduchšie povedané, aby sme mohli behať, najskôr sa musíme naučiť správne hýbať.

Funkčný (silový?) tréning

Cvičenie je výborný nástroj či už na zvýšenie výkonnosti, alebo chudnutie. Do prvých šiestich týždňov sa dostavia viditeľné zmeny, čo sa týka objemu svalov a sily ako takej. Zvýšený objem svalovej hmoty nám zvýši bazálny metabolizmus, čiže spálite viacej kalórií sedením na gauči, ako to bolo predtým. Toto je spôsobené tým, že svaly, aj keď sú v pokoji, tak potrebujú byť vyživované.

cvičenie tréner tréning fitnation kouč

Ako začať?

Či ste niekedy športovali, alebo nie, tak je veľmi efektívne začať s cvičením s trénerom. Za trénera považujeme niekoho, kto trénerstvo naozaj študoval a v problematike sa vyzná, orientuje a sleduje nové trendy a poznatky, nie niekoho, kto si spravil jeden kurz a zo dňa na deň je z neho kondičný tréner.

Tréner vám vie na základe pohybovej diagnostiky povedať, čomu sa treba primárne venovať z hľadiska držania tela a naučí vás sa správne hýbať či vo fitku, alebo na bežeckej trati.

Tréning s osobným trénerom

airbike cvičenie tréner tréning fitnation kouč

Tréning jeden na jedného je nenahraditeľný. Po nadviazaní vzťahu a dôvery vám váš tréner nenastaví tréningový plán len na základe vedeckých poznatkov a diagnostiky, ale aj na základe toho, akú máte povahu, čo vás motivuje. Osobný tréner vie, čomu sa chcete venovať primárne a čomu nie, vie, čo vám sedí a čo vás baví a čo nie. Jednoducho vám vyberie cestu, ktorá bude najefektívnejšia. Profesionálni tréneri z FitNation vám poskytnú kompletnú individuálnu starostlivosť.

Rozhodnutie začať so športom je to najlepšie rozhodnutie, aké ste mohli urobiť. Neskáčte do toho ale po hlave. Beh je super a má mnoho pozitív, ale musíte sa na naň pripraviť. Najefektívnejší spôsob je práve osobný tréning, ktorý zostáva dôležitou súčasťou vašich športových aktivít, aj keď už s behom začnete.

tréner

Valentín Ziman

Športu sa venujem od malička. Začal som pri karate a skončil som pri hádzanej ktorú už 12 rokov aktívne hrám. S trénovaním som začal v 17 rokoch (tréner plávania deti aj dospelých pretože pochádzam z plaveckej rodiny a vždy ma plávanie bavilo). Funkčnému tréningu sa venujem od svojich 19 rokov. Za tú dobu som si prešiel niekoľkými školeniami ako napríklad masérsky kurz, Gua-sha, kurz DNS1, EXOS strenght and power, (záchranarsky kurz), a nemožem opomenúť kopec interných školení v našom super fitku. Teším sa na našu spoluprácu!