Ako sa dostať do formy po pôrode: Každá žena má svoje tempo

Návrat do formy po pôrode je úplne jedinečný proces. každá žena ho prežíva inak –telá prešli obrovskou zmenou a vrátiť sa späť môže byť výzva. Je dôležité si uvedomiť, že to ide, len je potrebná trpezlivosť, láskavosť k sebe a, samozrejme, podpora. Mnoho žien sa po pôrode cíti neisto voči svojmu telu. – zmeny v hmotnosti, tvare a vzhľade nás môžu zneistiť. S tým súvisí aj tlak sociálnych médií a rôzne ideály, ktoré v skutočnosti nie sú pre každého dosiahnuteľné. Porovnávať sa s inými mamičkami, ktoré vyzerajú, že sa dostali do formy rýchlejšie, nie je dobrý nápad. Každá máte vlastné tempo a mali by sme sa sústrediť na seba.

Na druhej strane si mnohé z nás uvedomujú, aké je naše telo úžasné. Vytvoriť a porodiť nový život je niečo, na čo by sme mali byť hrdé. Ak sa ale naše telo po pôrode nevracia k predchádzajúcej forme tak rýchlo, je fajn vyhľadať odborníka, ktorý nám pomôže a nastaví správny tréningový plán.

Kristínka ako príklad odhodlania

Jedným z príkladov je naša klientka Kristínka. Prišla k nám tri roky po pôrode s cieľom začať pracovať na sebe. Nebolo to jednoduché, ale s ohromným nasadením začala trénovať a po pol roku sme videli skvelé výsledky – 13 kilogramov dole a 11% tuku preč.

Máme skúsenosti s klientkami, ktorých 90% času tvorí starostlivosť o deti a je naozaj náročné to skĺbiť so svojimi osobnými cieľmi. Treba však brať do úvahy, že pokiaľ sa mamička necíti sebaisto a plná energie, nebude to vedieť odovzdať ani deťom. Áno je pravda, že Kristína necvičila vždy v pravidelných a rovnakých časoch avšak tréning nevynechala takmer nikdy. No Kristína si našla spôsob, ako kombinovať tréning s náročným životom mamy. Prispôsobila si aj jedálniček a teraz sa teší nielen z výsledkov, ale aj z toho, ako sa cíti.

„Rozumné nastavenie jedálnička a cvičenie kedykoľvek v rámci dňa – pri malom dieťati a práci je pre mňa kľúčové vedieť si pohyb maximálne prispôsobiť mojim časovým možnostiam. A toto je to, čo potrebujem. Cvičiť si kedy chcem, ale zároveň mať nad sebou kontrolu trénera. Fyzicky sa cítim skvelo ako nikdy predtým, čo samozrejme prispieva aj psychickej pohode, a to sme ešte iba na začiatku dlhej cesty.“

Každá máme svoje tempo

Každá žena po pôrode prežíva rekonvalescenciu inak. Niektoré sú pripravené začať cvičiť skôr, iné neskôr, a to je úplne v poriadku. Dôležité je počúvať svoje telo a dávať mu čas na zotavenie. Naša ďalšia klientka, Lucka, nás oslovila už tri mesiace po pôrode. Trápili ju bolesti kolien a chrbtice, mala diastázu a pár kíl navyše. V prvom rade sme zaradili dýchacie cvičenia a cviky na posilnenie brušných svalov. Lucka to zvládla výborne a postupne si pridávala aj prechádzky s kočíkom ako aeróbnu aktivitu. Tieto cvičenia môžu pomôcť okrem iného aj zlepšiť posturálnu podporu, ktorá je dôležitá pre obdobie rekonvalescencie. Pozor diastázu (rozostup brušných svalov), je potrebné riešiť s odborníkom ak máte pochybnosti o tom, ako cvičiť bezpečne.

Čo sa týka aeróbneho cvičenia, mnohé ženy začínajú s ľahkými aktívnosťami, ako sú prechádzky, a postupne zvyšujú intenzitu a trvanie. Je dôležité neponáhľať sa a postupovať pomaly, aby ste predišli zraneniam a preťaženiu tela.

„Veľmi sa teším, vidím na sebe pokroky. Kardio robím s malým, keď sme na prechádzke, to sa dá aj svižnejším tempom takže to využívam. Posledný týždeň som cvičenie vôbec nedávala. Strava je fajn ale potrebovala som mentálny oddych. Už som však späť v rutine a makám ďalej.“

Z Luckiných slov je vidieť že v neposlednom rade je dôležité mať trpezlivosť a láskavosť voči sebe. Návrat do formy po pôrode môže trvať čas a je dôležité si uvedomiť, že to nie je súťaž. Každá žena je iná a dôležité je nájsť svoj vlastný rytmus a tempo. S podporou a láskavosťou je možné dosiahnuť svoje ciele a vrátiť sa k zdravému a aktívnemu životnému štýlu po pôrode.

Trpezlivosť nad zlato

Obe naše klientky, mamičky, dosiahli krásny výsledok avšak každá vo svojom tempe. Po pôrode sa mení aj pocit vlastnej identity. Nové materstvo často znamená zmenu životného štýlu a priorít, čo môže ovplyvniť to, ako žena vníma sama seba. Je dôležité uznať a pochopiť tieto rôznorodé pocity, ktoré môžu mať nové mamičky. Podpora zo strany partnera, rodiny a priateľov, ako aj otvorená komunikácia s lekárom alebo terapeutom, môže pomôcť ženám zvládať tieto zmeny a prijať svoje nové telo s láskou a úctou a najmä trpezlivosťou.